Communicating motor mechanism module MTc 400/630, ComPacT NSX400/630, 220/240VAC 50/60Hz
Available for Shipping : 18-May-2026
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
This is a communicating motor mechanism for Compact NSX 400/630 and PowerPact Multistandard L frame devices that allows automatic device spring-charging. It helps the circuit breaker to feature a high mechanical endurance as well as easy and sure opening or closing operations. This communicating motor mechanism can receive external opening and closing orders. It provides a double insulation of the front face and all indications remain visible and accessible. The control voltage of this communicating motor mechanism module is 220VAC to 240VAC 50/60Hz. The consumption is less than 500VA. Padlocking of the device remains possible.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Device short name MT400/630
Device application automatic spring charging
[In] rated current 400 A, 630 A