Temp Sensor: STP100-400, Pipe, 400 mm (15.75 in), TAC Vista, TAC Xenta
Available for Shipping : 29-Jun-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 29-Jun-2026
Temp Sensor: STP100-400, Pipe, 400 mm (15.75 in), TAC Vista, TAC Xenta These sensors are designed for immersion mounting in pipe systems with a separate pocket/well.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
IP degree of protection IP65
Device application pipe immersion
Product compatibility Vista
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Net weight 0.12 kg
Location plant room
Ambient air temperature for operation -10-150 °C
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50081-1, EN 50082-2
Range of product STP100
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C