STP Series temperature sensor, STP120-70, pipe, 70 mm, TAC Vista and TAC Xenta compatible
Available for Shipping : 29-Jun-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 29-Jun-2026
Device application pipe immersion
Product compatibility Vista
Depth 45 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Ambient air temperature for storage -40-100 °C
Location plant room
Ambient air temperature for operation -40-120 °C
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Mounting support pipe
Range of product STP120
Height 85 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C