STP Series temperature sensor, STP500-10, pipe, 100 m probe, Continuum compatible
Available for Shipping : 18-May-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
SpaceLogic STP500 series are immersion temperature sensors and are intended for immersion mounting in pipe systems without requiring a pocket/well. STP500-100 comes with a probe of 100 mm length.
Device application pipe immersion
Depth 45 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 85 mm
Sensor type 10 kOhm NTC temperature
Type of measurement temperature
Targeted region Asia Pacific., Europe
Mounting support pipe
Range of product STP
Height 66 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C
Diameter 6 mm probe:
Material polyamide: enclosure
Environment
Product certifications CE
Measurement range - 10...150 °C