STP Series temperature sensor, STP500-150, pipe, 150 mm, Andover Continuum compatible
Available for Shipping : 18-May-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 18-May-2026
SpaceLogic STP500 series are immersion temperature sensors and are intended for immersion mounting in pipe systems without requiring a pocket/well. STP500-150 comes with a probe of 150 mm length.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
IP degree of protection IP65
Device application pipe immersion
Product compatibility Continuum
Depth 44 mm
Colour black and green
Output type resistive output
Width 65 mm
Sensor type 10 kOhm NTC temperature
Net weight 0.107 kg
Location plant room
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Standards EN 50082-2, EN 50081-1
Mounting support pipe
Range of product STP500
Height 84 mm
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C