Temp Sensor: STX122-250, Coil, 250 mm (10 in) Probe, TAC Vista, TAC Xenta
Available for Shipping : 13-Jul-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 13-Jul-2026
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
IP degree of protection IP65
Device application immersion application
Colour cable: black
Output type resistive output
Sensor type 1.8 kOhm NTC temperature
Mounting mode pipe thread
Net weight 0.145 kg
Location plant room
Ambient air temperature for operation -40-100 °C
Product or component type sensor
Type of measurement temperature
Targeted region Europe, Asia Pacific.
Mounting support pipe
Range of product STX122
Complementary
Measurement accuracy 0...25 °C +/- 0.3 °C