BMXETM0200H
frequency module, Modicon X80, turbomachinery, input 2 channels, hardened
Available for Shipping : 07-Jul-2026
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 07-Jul-2026
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Device application speed and frequency control
Product compatibility M580 PLC, M340 PLC
Number of outputs 2
Number of channels 2
Function available compare
Input frequency 0-500 kHz
Number of inputs 2-2 (APU), 2-2 (MPU)
Product or component type frequency module
Type of measurement frequency
Range of product Modicon X80
Product destination turbo machine
Complementary
Maximum leakage current 0.1 mA at state 0
Output type reflex digital output
Module format standard
Output overload protection integrated
Output short-circuit protection 1.5 A integrated
Output voltage limits 19.2...30 V
Isolation voltage 1000 V DC for 1 min input/output, 1000 V DC for 1 min differential interfaces, 1400 V DC for 1 min field/bus or ground
Input voltage limits 26.4 V at 70 °C, 19.2...30 V at 60 °C
Input voltage 100 V AC, 24 V DC
Voltage state 1 guaranteed APU: 2.5...30 V DC, MPU: 0.3...100 V AC
Current consumption <= 30 mA at 24 V DC sensor, <= 200 mA at 3.3 V DC bus
Voltage state 0 guaranteed < 0.3 V
Input type high speed
Net weight 0.124 kg
Overlap time 0.2 ms
Maximum voltage drop <3 V at state 1
Output voltage 24 V DC
Cycle time 1 ms
Discrete output logic positive logic (source)
Maximum load current 0.5 A per output, 1 A per module
Electrical connection connector with 28 pins
Environment
IP degree of protection IP20
Protective treatment conformal coating
Relative humidity 10-95 % without condensation