Switch disconnector, ComPacT NSX1250 NA DC PV, 4 poles,1250A, fixed, electrically operated
Available for Shipping : 16-Jun-2026
  • Schneider Electric green signature style for the entire ComPacT range
  • Estimated 40% reduction of wiring time for panel builders
  • Experience easier installation thanks to a new ergonomic front-plate design
  • Ergonomic new toggle for easier breaker manual operation
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 16-Jun-2026
This Compact NSX1250NA DC PV is a complete 4 poles switch disconnector. It is used to control and isolate electrical distribution circuits and it requires an upstream protection. The operational current is 1250A for DC22-AB utilization categoriy. The operational voltage is 1000VDC. It comes with a variety of optional functions and accessories common with Compact NSX circuit breakers. The dimensions for this 3 poles version are 280mm x 327mm x 182mm. It is compliant with international standard IEC 60947-3.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
[Ue] rated operational voltage 1000 V DC conforming to IEC 60947-3
Device short name Compact NSX1250NA DC PV
[Uimp] rated impulse withstand voltage 8 kV conforming to IEC 60947-3
Poles description 4P
[Ie] rated operational current DC-22A: 1250 A DC 1000 V
Suitability for isolation yes conforming to IEC 60947-3
[Ui] rated insulation voltage 1000 V DC conforming to IEC 60947-3
[Icm] rated short-circuit making capacity 20 kA switch-disconnector alone
Pollution degree 3 conforming to IEC 60947-3
Utilisation category DC-22A
Switch-disconnector name Compact NSX1250NA DC PV
Range ComPacT
Product name ComPact NSX DC
Product or component type switch disconnector
Visible break no
Breaking capacity code NA
Network type DC
Contact position indicator yes
[Ith] conventional free air thermal current 1250 A at 65 °C
Range of product ComPact NS630b...1600
Complementary
[Icw] rated short-time withstand current 20 kA during 1 s conforming to IEC 60947-3
Depth 182 mm
Width 280 mm
Mechanical durability 10000 cycles conforming to IEC 60947-3
Electrical durability 100 cycles 1000 V DC In conforming to IEC 60947-3
Mounting mode fixed
Upside connection front
Control type toggle
Net weight 18 kg
Downside connection front
Connection pitch 70 mm
Height 327 mm
[In] rated current 1250 A