Disconnect switch, TeSys VLS, adapter for VLSH3S7RD and VLSH3S7BD handles, for 7mm shaft, for VLS3P030R2 to VLS3P125R2
Available for Shipping : 10-Jun-2026
  • Flexible installation
  • Handles designed with multiple hole patterns
  • Red or black handles with reduced thickness
  • Wide variety of accessories
  • UL and CSA
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 10-Jun-2026
These TeSys VLS disconnect switches are for integration into control systems in applications like material handling, HVAC, pumping, solar energy, mining and many more. This family of disconnect switches has switches ranging from 16A to 125A. The 16A, 25A, 32A, 40A and 63A disconnect switches are UL508 motor disconnect switches rated. The 30A, 63A, 80A, 100A and 125A disconnect switches are UL98 non fusible disconnect switch rated. This adaptor is used when rear mounting a VLSH3S7RD or VLSH3S7BD handle. This black adaptor handle is for use with a VLS3P032R2, VLS3P063R2, VLS3P080R2, VLS3P100R2 or VLS3P125R2 DIN rail mount disconnect switch. Must purchase VLSS1507N, VLSS3007N or VLSS5007N 7 mm shaft extension separately. Rotary handle is 1.28 inches tall, 1.28 inches wide and 1.31 inches deep. The handle weighs 0.02 lbs. Adaptor handle is cULus Listed and meets IEC 60947-3 requirements.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Device short name VLSH
Range TeSys
Product or component type rotary handle
Handle colour black
Range compatibility TeSys TeSys VARIO LS VLS3P
Rotary handle padlocking without
Complementary
Depth 33.3 mm
Width 32.5 mm
Compatibility code VLS
Tightening torque 0.8 N.m
Net weight 0.01 kg
Height 32.4 mm