Available for Shipping : 10-Jun-2026
  • Suitable for harsh environment with high level of waterproof and dustproof
  • Easy to mount and maintain
  • Designed with a padlockable handle operator to guarantee safety and simple application
  • Compliant with Green Premium
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 10-Jun-2026
TeSys enclosed starters, empty enclosure for mounting a switch disconnector for main switching in motor applications up to 15kW@400V AC-23. Enclosure providing IP65 protection, fitted with a red rotary handle and yellow front plate, padlockable (padlocks not included). to be equipped with a Vario switch body VN12-VN20 or V02-V2 (to be ordered separately), with 2 possible add-on module attachments Surface mounting enclosure with screw fixing, 2 knock-outs for cable glands on top and bottom, sealable cover. It conforms to IEC 60947-4-1, Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Device short name VCFX
Product compatibility V02...V2, VN20, VN12
Range TeSys
Product or component type enclosure
Complementary
Depth 131 mm
Width 90 mm
Rotary handle padlocking with
Compatibility code empty enclosure
Environmental characteristic standard environment
Net weight 0.34 kg
Handle colour red
[Ithe] conventional enclosed thermal current 32 A, 16 A, 20 A, 10 A, 25 A
Handle front plate colour yellow
Height 146 mm