VGS211F-15CS07
Globe Valve, 15mm, 2-Way, Flanged, stem Up Closed, Stainless Steel, 2.5kvs, Glycol 25-50% Steam and Water
Available for Shipping : 01-Jul-2026
  • Flanged Steam Valve with Full Stainless Trim and PTFE seals for 200 °C service duty.
Main
Operating fluid temperature -10-200 °C
Body material grey cast iron GG-25
Saturated steam temperature -10-200 °C
Seating seal material Port A:metal to metal
Seat leakage Port A: Less than 0.02 % of kvs
Product or component type valve
Targeted region Australia., Asia Pacific., Europe
Valve connection size DN15 (ISO 7005-2)
Seat material Port A: stainless steel AISI 303
Medium compatibility Glycol 50 %, Glycol 30 %, Glycol 25 %, Water, Steam
Control valve rangeability greater than 50:1
Plug material stainless steel AISI 303
Valve product series VGS211F
Flow coefficient 2.5 kvs, 2.89 cv
Stem movement linear
Pressure fluid max delta P normal life 87 psi
Valve type globe
Valve model VGS211F-15CS07
Trim material stainless steel
Stroke length 16.5 mm
Stem material stainless steel AISI 303
Pipe size 15 mm
Pressure class PN16
Body size 15 mm (1/2 in)