VGS211F-32CS
Globe Valve, 32mm, 2-Way, Flanged, stem Up Closed, Stainless Steel, 16kvs, Glycol 25-50% Steam and Water
Available for Shipping : 02-Jul-2026
  • Flanged Steam Valve with Full Stainless Trim and PTFE seals for 200 °C service duty.
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 02-Jul-2026
Main
Operating fluid temperature -10-200 °C
Body material grey cast iron GG-25
Saturated steam temperature -10-200 °C
Seating seal material Port A:metal to metal
Seat leakage Port A: Less than 0.02 % of kvs
Product or component type valve
Targeted region Australia., Asia Pacific., Europe
Valve connection size DN32 (ISO 7005-2)
Seat material Port A: stainless steel AISI 303
Medium compatibility Glycol 50 %, Glycol 30 %, Glycol 25 %, Water, Steam
Control valve rangeability greater than 35:1
Plug material stainless steel AISI 303
Valve product series VGS211F
Flow coefficient 16 kvs, 18.5 cv
Stem movement linear
Pressure fluid max delta P normal life 87 psi
Valve type globe
Valve model VGS211F-32CS 16M SD00
Trim material stainless steel
Stroke length 25 mm
Stem material stainless steel AISI 303
Pipe size 32 mm
Pressure class PN16
Body size 32 mm (1-1/4 in)