VGS211F-50CS
Globe Valve, 50mm, 2-Way, Flanged, stem Up Closed, Stainless Steel, 40kvs, Glycol 25-50% Steam and Water
Available for Shipping : 01-Jul-2026
  • Flanged Steam Valve with Full Stainless Trim and PTFE seals for 200 °C service duty.
  • Also suitable for hot and chilled liquid media
  • Quick U bolt mounting for M400, M800, M1500, M3000, M700 SR and MG900 SR actuators
  • Spring loaded PTFE stem seals provides a long leak-free service life
Manufacturer: Schneider Electric
Delivery date: 01-Jul-2026
Products specifications
Attribute name Attribute value
Main
Operating fluid temperature -10-200 °C
Body material grey cast iron GG-25
Saturated steam temperature -10-200 °C
Seating seal material Port A:metal to metal
Seat leakage Port A: Less than 0.02 % of kvs
Product or component type valve
Targeted region Australia., Asia Pacific., Europe
Valve connection size DN50 (ISO 7005-2)
Seat material Port A: stainless steel AISI 303
Medium compatibility Glycol 50 %, Glycol 30 %, Glycol 25 %, Water, Steam
Control valve rangeability greater than 35:1
Plug material stainless steel AISI 303
Valve product series VGS211F
Flow coefficient 40 kvs, 46.25 cv
Stem flow action Stem up closed
Valve configuration 2-Way
Stem movement linear
Pressure fluid max delta P normal life 87 psi
Valve type globe
Valve model VGS211F-50CS 35M SD00
Packing material PTFE (polytetrafluoroethylene)
Valve connection type flanged
Stem seal material PTFE (polytetrafluoroethylene)
Flow characteristic equal percentage
Trim material stainless steel
Stroke length 25 mm
Stem material stainless steel AISI 303
Pipe size 50 mm
Pressure class PN16
Body size 50 mm (2 in)